http://www.tavelhus.se

http://www.tavelhus.se
http://www.tavelhus.se

Thursday, December 31, 2009

Kära bloggvänner!

Tack för detta roliga år!
Tack för alla era besök och fina kommentarer!
Vi ses snart igen och jag önskar er alla
ett underbart 2010!

Wednesday, December 30, 2009

Monday, December 28, 2009

God fortsättning


på er alla kära bloggare!
Julträdet har fått snö på sig och julkulorna
ser ut som påskägg.

Thursday, December 24, 2009

Sunday, December 20, 2009

Thursday, December 17, 2009

Målar-

torsdag!
Dagens färger.
Lime, orange, vitt, gult, snygggrön, rosa & turkos.

Wednesday, December 16, 2009

Onsdags-

målning!
Nu har jag laddat med massor av nya målardukar.
Idag blir det akrylmåleri.
Hus & björkar.
Ha en rolig onsdag!

Monday, December 14, 2009

den spanska restaurangen.
Längtar tillbaka dit...

Sunday, December 13, 2009

Friday, December 11, 2009

Ljus

på varje bord är ett måste i denna mörka årstid.

Tuesday, December 8, 2009

Inspirerande kök!

Idéstudio
Tavelhus är med i Marbodals tävling om ett nytt kök.
Klicka på bilden så får ni se massor av inspirerande
moodboards på Marbodals hemsida.
Gillar ni mitt förslag, rösta gärna på mig!



Blommor

som aldrig vissnar.
Gult, grönt, turkost, vitt och rosa.

Monday, December 7, 2009

Saturday, December 5, 2009

Friday, December 4, 2009

Fröjd!


Det är en fröjd att tvätta när jag har
en sån fin Makiato-tvättpåse.
Vardagslyx!
Liknande finns här.

Fredag

och fredagsmys och pysselkväll
med PetraO och alla kidsen!
Mysig fredag på er alla!

Thursday, December 3, 2009

Första

adventsfika med hembakta lussekatter.
Tack K för dem fina tallrikarna!

Wednesday, December 2, 2009

Gul-rött

och rödgult.
Välkommen till en glad onsdag!

Sunday, November 29, 2009

1 advent

Fågeln trivs bra i sin bur i trädgården.

Friday, November 27, 2009

Finaste

tyget blev en gardin i ateljén.
Tyget köpte min vän i Japan till mig.

Tuesday, November 24, 2009

Ny nätbutik!

En underbar nätbutik har min kära vän Makiato startat idag!
Där hittar man jättefina vintage plagg blandat med ny design.
Jättefina väskor och accesoarer finns där också.
Bra jobbat Makiato!

Monday, November 23, 2009

En


ny vecka!
Inbjudningarna till lilla M:s julfest är klara.

Friday, November 20, 2009

Wednesday, November 18, 2009

Tuesday, November 17, 2009

Sunday, November 15, 2009

Thursday, November 12, 2009

Turkos


dörr hemma hos nr 18 på den franska gatan.

Wednesday, November 11, 2009

Dagens

färgkombination.
Rött, ljusrosa och lila.

Tuesday, November 10, 2009

En

stressig dag i ateljén.
1x1 m tavlan har fått gräsmattor och färg på fasaderna.

Sunday, November 8, 2009

Var


på en mysig Kreativ Frukost med
nya roliga tjejer på Sally Bazar i fredags.

Friday, November 6, 2009

Det

blev målat en hel del ifrån rummet med havsutsikt.
Snart skall jag iväg på kreativ frukost med tjejerna!
Ha en rolig fredag allihopa!

Thursday, November 5, 2009

Väggmålning

Trevlig torsdag på er!
Ikväll blir det tapasrestaurang med
2 vänner från grundskolan.

Wednesday, November 4, 2009

Tuesday, November 3, 2009

Fin

krusidullskylt.
Hade passat på mina tavlor.

Monday, November 2, 2009

Nya



hus, färger och inspiration till mina tavlor från resan.